Η ομάδα Παίδων του Πανερυθραϊκού συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και κατάφερε να επικρατήσει με άνεση επί της Ελπίδας Αγ. Αναργύρων, με το τελικό 3-0 να δείχνει ουσιαστικά και την εικόνα που είχε η αναμέτρηση.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι παίκτες του Σπύρου Τσίπρα είχαν την καθολική υπεροχή και πίεζαν ψηλά τον αντίπαλό τους, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε το έργο τους ακόμα πιο εύκολο.

Αυτό συνέβη περίπου στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φραγκάκη, ο Γαϊτανίδης κινήθηκε έξυπνα στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Αυτό το γκολ έδωσε επιπλέον ώθηση στους παίκτες του Πανερυθραϊκού, οι οποίοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, αφού ο Τριανταφυλλίδης έφερε την μπάλα μπροστά του με τακουνάκι και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0 που ήταν και στο σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όπως ήταν αναμενόμενο η ομάδα των Αγίων Αναργύρων προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο προκειμένου να μειώσει το σκορ και να ξαναμπει στην διεκδίκηση της πολυπόθητης πρόκρισης.

Τα παιδιά της Ερυθραίας όμως είχαν όλες τις απαραίτητες απαντήσεις και μάλιστα περίπου 20 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, έφτασαν το σκορ σε διαστάσεις θριάμβου όταν ο Φραγκάκης με πολύ όμορφη προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε τους παίκτες του Πανερυθραϊκού να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν το Ηράκλειο, σε έναν τελικό- ντέρμπυ των βορείων προαστίων.