Μετά από έναν εξαιρετικό τελικό κόντρα στο Ηράκλειο, που θύμισε σε πολύ τον σπουδαίο αγώνα ανάμεσα σε Ρεάλ και Λίβερπουλ, ο Πανερυθραϊκός ήταν αυτός που επικράτησε με 3-1 στο γήπεδο του Γαλατσίου και πανηγύρισε τον τίτλο της ΕΠΣ Αθηνών στους παίδες.

Οι παίκτες του Πανερυθραϊκού ντύθηκαν ... Ρεάλ Μαδρίτης και μετά από ένα ημίχρονο που έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0, έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 3-1 στην επανάληψη!

Οι ομοιότητες όμως δεν περιορίζονται εκεί, αφού η ομάδα της Ερυθραίας είχε τον δικό της ...Μπενζεμά, τον Γιώργο Φραγκάκη, ο οποίος με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με πανομοιότυπο τρόπο με αυτόν του Γάλλου επιθετικού στο Κίεβο.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Ηράκλειο να είναι αυτό που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας, αλλά οι παίκτες του Σπύρου Τσίπρα αμύνονταν εξαιρετικά και μάλιστα ήταν εκείνοι που έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες σε αντεπιθέσεις και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει νωρίτερα το σκορ.

Οι δύο ομάδες πήγαν λοιπόν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0 αλλά στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε ριζικά. Λίγα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρου, ο Φραγκάκης πίεσε την άμυνα του Ηρακλείου και εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα ανοίγωντας το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η ψυχολογία ήταν στα ύψη μετά από αυτό το γκολ και το 2-0 δεν άργησε να έρθει, με τον Ξυμητήρη να πλασάρει όμορφα από κοντά και να δίνει σημαντικό προβάδισμα στον Πανερυθραϊκό.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και λίγα λεπτά αργότερα κατάφεραν να κερδίσουν πέναλντυ και να μειώσουν, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου.Παρ΄ όλα αυτά τα παιδιά του Πανερυθραϊκού δεν αγχώθηκαν έπαιξαν πολύ έξυπνα και πέντε λεπτά πριν από το φινάλε ήρθε το ... κερασάκι στην τούρτα, όταν ο Φραγκάκης από τα 35 μέτρα είδε τον αντίπαλο πορτιέρε εκτός εστίας και με ένα εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σημειώνοντας το τελικό 3-1.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο πεντάλεπτο και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε τα παιδιά της Ερυθραίας να πανηγυρίζουν για την τεράστια αυτή επιτυχία τους!