Σαν σήμερα πριν από 4 χρόνια ο Πανερυθραϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Αγίου Δημητρίου με 1-2 και πήρε σπουδαία πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Αθηνών, κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του ενός από τους τρεις τίτλους που πήρε εκείνη την αγωνιστική περίοδο.

Ο αγώνας είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Ερυθραίας, αφού ένα αυτογκόλ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε από νωρίς στη θέση του οδηγού τον Πανερυθραϊκό.

Η συνέχεια μάλιστα ήταν ακόμα καλύτερη, αφού ο τερματοφύλακας του συλλόγου, Μάνος Μολφέσης, ευστόχησε από την άσπρη βούλα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (στο 47΄) και γράφοντας το 0-2 ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη- πρόκριση για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Έτσι ο Πανερυθραϊκός πήρε μία μεγάλη πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης, όπου εκεί κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό Λιοσίων.

Άγιος Δημήτριος(Παπακανέλλος Σ.): Αργυρόπουλος, Γκίκας (Σαμοθράκης 46΄), Πετράκης, Τετριμίδας, Φείδας, Τελλίδης, Μανιάτης (Μάθας 46΄ ), Μπρούσαλης, Νούλας, Κοκλίδης, Φοιρός (Τζωρτζάτος 23΄)
Πανερυθραϊκός( Τσιμπάκης Α.): Μολφέσης, Γλύνος, Παπαδόπουλος, Σαξανίδης, Γκόλιας, Χατζής, Παπαθανασίου (Κορωνιός 84΄), Αδρακτάς, Τσίπρας (Μπαστέας 74΄), Ελευθερίου (Γιαννόπουλος 64΄), Παπάζογλου
Διαιτητές: Ευαγγέλου, Γιαννουγλίδης, Δανέζης