Σαν σήμερα πριν από τρία χρόνια ο Πανερυθραϊκός πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα του ΑΟ Περιστερίου, επικρατώντας με 0-3 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του τότε πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Αθηνών.

Το εντυπωσιακό είναι πως η ομάδα του Αντώνη Τσιμπάκη πήρε μία πολύ εύκολη εκτός έδρας νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που στο τέλος της χρονιάς βρέθηκε να τερματίζει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρεις τον δρόμο προς τα δίχτυα και όλα έδειχναν πως θα οδηγούμασταν σε ένα "κλειστό" παιχνίδι. Τα πάντα όμως άλλαξαν στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης με σημείο αναφοράς την είσοδο του Νίκου Αντωνιάδη στον αγωνιστικό χώρο στο 59΄.

Ο πολύπειρος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις δύο λεπτά μετά την αλλαγή του και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την ώθηση που τους έδωσε αυτή η εξέλιξη και κατάφεραν μόλις τρία λεπτά αργότερα να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Παπαθανασίου.

Στη συνέχεια το Περιστέρι ανοίχτηκε αρκετά προσπαθώντας έστω να μειώσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο Πανερυθραϊκός να βρει χώρους και να φτάσει στο 88ο λεπτό και πάλι με τον Αντωνιάδη στο τελικό 0-3.

ΑΟ Περιστερίου (Σάσσαλος Δ.): Πέρτσας, Πλέστης Π.(Μπόσιος 61'), Ιατρούδης, Θανόπουλος, Κολιός (Πριγγούρης 74'), Λαγκαδινός (Χρόνης 74'), Ηλιάδης, Χέλμης, Παπαναστασίου, Πλέστης Χ., Αργυρός

Πανερυθραϊκός (Τσιμπάκης Α.): Μολφέσης, Σουμελίδης, Γλυνός, Γεωργακόπουλος, Γκόλιας, Χατζής, Παπαθανασίου (Αντιόλ 70'), Μπαμπαλούκας, Αδρακτάς (Γκριτζάς 79'), Μπρίλης (Αντωνιάδης 59'), Παπάζογλου