Σαν σήμερα πριν από 4 χρόνια ο Πανερυθραϊκός αντιμετώπισε το Χαλάνδρι εκτός έδρας, παίρνοντας σπουδαία νίκη με 1-2 και κάνοντας το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Αθηνών.

Στις 5 Φεβρουαρίου του 2014 συγκεκριμένα, διεξήχθη στο Χαλάνδρι ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Πανερυθραϊκό, ο οποίος εκείνη τη χρονιά έφτασε τελικά στην κατάκτηση του τρεμπλ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους παίκτες του Αντώνη Τσιμπάκη, αφού ο Λάσκαρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού στο 26΄ οι γηπεδούχοι με τον Πάστο έφεραν το ματς στα ίσα, ενώ δύο λεπτά πριν το ημίχρονο οι ιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο όταν ο Παπαθανασίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρ΄ όλα αυτά όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανερυθραϊκός κατάφερε όχι μονο να κρατήσει τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά να βρει και δεύτερο γκολ, με τον Αντωνιάδη στο 56΄ να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Η ρεβάνς διεξήχθη δύο εβδομάδες αργότερα, με τον Πανερυθραϊκό να επικρατεί ξαά, αυτή τη φορά με 1-0 και να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό.

Χαλάνδρι(Κατσάνος Θ.): Γιώρας, Γκόνος (Κατσιούλης 70΄), Ιωαννίδης, Πάστος, Θανόπουλος, Σιούτας (Λούκας 25΄), Μαντζάνας (Λειβαρτζινός 60΄), Καρακάσης, Καλογερόπουλος, Σπυρόπουλος, Krasi

Πανερυθραϊκός (Τσιμπάκης Α.): Μολφέσης, Τριανταφύλλου, Γκριτζάς, Σαξανίδης, Γκόλιας, Χατζής, Παπαθανασίου, Λάσκαρης, Τσίπρας (Αντιόλ 71΄), Αντωνιάδης (Γιαννόπουλος 87'), Παπάζογλου (Αδρακτάς 80΄)