Ο Πανερυθραϊκός "κόλλησε" στο 1-1 στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Άγιο Θωμά στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Αθηνών.Ο Πανερυθραϊκός "κόλλησε" στο 1-1 στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Άγιο Θωμά στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Αθηνών.

Οι παίκτες του Αντώνη Τσιμπάκη είχαν την υπεροχή σε έναν "βαρύ" αγωνιστικό χώρο λόγω της έντονης βροχόπτωσης, έχασαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο τρίποντο.O Πανερυθραϊκός ξεκίνησε από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά, έχοντας ως στόχο να πιέσει ψηλά τους αντιπάλους του και να βρει ένα γρήγορο γκολ.

Μάλιστα, έφτασε πολύ κοντά στο να το πετύχει σε δύο περιπτώσεις, στο 8ο και στο 19ο λεπτό.Το γκολ δεν ήρθε, η πίεση μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου αυξανόταν αλλά παρά τις μικροευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, κυρίως από την ομάδα της Ερυθραίας, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν, χάρη σε γκολ που πέτυχαν μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 53΄, σε μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις που φάνηκαν απειλητικοί.

Η απάντηση του Πανερυθραϊκού όμως ήταν άμεση, αφού ο συνήθης ύποπτος τη φετινή σεζόν, Σουμελίδης, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των παικτών του Αγίου Θωμά και έφερε το ματς στα ίσια στο 65ο λεπτό.Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα ανεβάζοντας τις γραμμές τους πολύ ψηλά, κάτι που δημιούργησε μεν ευκαιρίες για γκολ αλλά και κενά στην αμυντική γραμμή.

Κάτι τέτοιο συνέβη στο δίλεπτο 79΄-80΄, όταν αρχικά ο διαιτητής της αναμέτρησης αρνήθηκε να καταλογίσει πέναλντυ υπέρ του Πανερυθραϊκού, σε εμφανή ανατροπή του Σουμελίδη από τον αντίπαλο αμυντικό, ενώ στη συνέχεια ο Άγιος Θωμάς "άγγιξε" το δεύτερο γκολ αφού στην αντεπίθεση χάθηκε μοναδική ευκαιρία με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, να μοιράζονται τους βαθμούς και πλέον τους παίκτες του Πανερυθραϊκού να στρέφουν την προσοχή τους στην επόμενη αγωνιστική και την αναμέτρηση με αντίπαλο την ουραγό της βαθμολογίας Αθηναϊδα.